Bojnice
Dejiny mesta sú spojené s teplými sírnatými prameňmi, ktoré boli známe už v stredoveku. Prvá písomná správa o bojnických termách sa zachovala v listine kráľa Kolomana z roku 1113, ktorá je uložená v Zoborskom opátstve. Termálne pramene sa v tejto listine spomínajú ako fons fervidus (horúce žriedlo). Už v tejto dobe sa používali na liečenie.
Poloha kúpeľov v tichom prostredí mimo mestského ruchu a príjemná atmosféra kúpeľných parkov vytvárajú optimálne prostredie pre liečenie a podstatnou mierou prispievajú k telesnej a duševnej relaxácii.
Základom liečebných procedúr je prírodná, liečivá, hydrogén-uhličitanovo-síranová, vápnikovo-horčíková hypotonická voda s teplotou od 28 - 52°C, ktorá vyviera z 9 prameňov O ich neskoršie využitie sa postarali majitelia Bojnického zámku, postaveného podľa vzoru francúzskych romantických hradov na travertínovej kope.V zámku sú sústredené zbierky umelecko-historického múzea. Najvzácnejší je neskorogotický súbor obrazov- Bojnický oltár od florentského majstra N. di Cione Ortagna z polovice 14. storočia.
Pred zámockým vchodom stojí i známa 600 ročná Bojnická lipa s obvodom okolo 12,5 metra.V zámockom parku sa nachádza najväčšia ZOO na Slovensku.
Na zámku sa každoročne organizuje množstvo podujatí ? jedným z najobľúbenejších je Medzinárodný festival duchov a strašidiel.